صفحه اصلیارتباط با مادرباره ما

کتاب بازرگانی بین الملل خرید کتاب بازرگانی بین الملل ، محمد حقیقی ، دانشگاه تهران

 • خرید کتاب بازرگانی بین الملل ، محمد حقیقی  ، دانشگاه تهران

کتاب بازرگانی بین الملل

 • نظریه ها و کاربردها
 • لطفا از مرورگرهای کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید  ملت ها از دیرباز به انجام مبادلات برون مرزی تمایل داشته و در این رهگذر افزون بر تأمین نیازها و دستیابی به کالاها و خدماتی که در سایر نقاط جهان تولید و عرضه شده روند توسعه اقتصادی کشورهایشان را نیز سرعت بخشیده اند. مبادلات فرامرزی تاریخی بس دراز پشت سر دارد و در روزگاران گذشته نیز با همان ابزارها و روش های ساده ارتباط بین ملت ها و سرزمین ها بدینگونه برقرار شده است. از سده های پیشین بازرگانان با پذیرش سختی های فراوان راه های دور و درازی پیموده تا خود را به بازارهای کشورهای دیگر برسانند. و با مردمانش به داد و ستد بپردازند. راه ابریشم نیز یاد آور تلاش گذشتگان ما در برقراری ارتباطات بازرگانی برون مرزی است که ایران کهن را به آسیای مرکزی و سایر کشورها پیوند می داد.
  از آغاز انقلاب صنعتی با توجه به پیشرفت های فنی و اقتصادی به ویژه توسعه روزافزون ارتباطات همواره بر حجم مبادلات جهانی افزوده شده و تجارت بین المللی به شکل پیشرفته و مدرن تر از گذشته ادامه یافت. امروزه کشتیهای بزرگ تجاری بر بستر دریاها روانه شده و هزاران نوع کالا از مواد اولیه صنعتی گرفته تا کالاهای واسطه و تمام شده را جابجا می کنند. به موازات افزایش جمعیت و رشد اقتصادی در کشورهای مختلف حجم و ارزش صادرات و واردات کشورها همواره در حال افزایش افزایش است. نهضت جهانی شدن که خود یکی از رویدادهای مهم روزگار ما است و از اوایل دهه ۱۹۹۰ سرعت بیشتری پیدا کرده و بازرگانی جهانی را بیش از گذشته گسترش داده است.
  در اواخر قرن هیجدهم اولین نظریات علمی در زمینه اقتصاد بین الملل و تجارت ختار جنسی بوسیله آدام اسمیت و دیوید ریکاردو ارایه گردید و بعد از آن ها بسیاری دیگر از اقتصاد دانان به پژوهش و نظریه پردازی در این زمینه ادامه دادند. همراه با پیشرفت روز افزون علم اقتصاد مباحث تجارت بین الملل نیز تکامل یافته و در برنامه های درسی دانشگاهی جایگاهی با اهمیت پیدا کرده است. پیدایش علم مدیریت و رشته مدیریت بازرگانی بر ضرورت مطالعه و پژوهش در این زمینه افزوده است. اکنون سال هاست در این رشته دانشگاهی درس بازرگانی بین الملل تدریس می شود و در کشور های توسعه یافته به ویژه آمریکا کتاب ها و مقالات زیادی در این زمینه نگاشته شده است. در کشور ما ایران, در مقایسه با سایر شاخه ها و گرایش های مدیریت منابعی که پاسخگوی نیاز های گرایش های مدیریت بازرگانی و بازاریابی باشد, به رشته تحریر در نیامده است.
  هدف از این کتاب فراهم نمودن یک منبع درسی مناسب برای دانشجویان رشته های مدیریت و به ویژه گرایش مدیریت بازرگانی می باشد.
  تجارت برون مرزی در جهان گذشته ای طولانی دارد و ملت ها از دیرباز برای برآوردن نیازها و دستیابی به کالاها و خدمات سایر کشورها به مبادله خارجی پرداخته اند. در روزگار گذشته تأمین نیازهای جامعه و سودجویی انگیزه های اصلی برای ورود کشورها به عرصه بازرگانی بین المللی محسوب می شدند اما امروزه هدف های مهم سیاسی و اقتصادی دیگری هم در این قلمرو مطرح می باشند. برخی از اقتصاددان ها بر این باورند که باز شدن مرزهای کشورها به روی یکدیگر و گسترش دادوستدهای برون مرزی منابع اقتصادی ملت ها را بسوی فعالیت هایی که بهره وری بالاتری دارند هدایت نموده و روند رشد و توسعه آنها را سرعت می بخشد.
  از دیدگاه طرفداران تجارت بین المللی گسترش مبادلات خارجی یک راهبرد توسعه اقتصادی محسوب می شود که در چند دهه گذشته کشورهایی مانند کره جنوبی، سنگاپور، تایوان، مالزی، اندونزی، برزیل و چندین کشور دیگر در آسیای خاوری و آمریکای جنوبی از آن پیروی کرده اند. در ادبیات بازرگانی بین المللی این رویکرد را سیاست برون گرا با گرایش تماتراتی نامیده اند. ارزیابی های اقتصادی نشان می دهد که این استراتژی در اکثر موارد موفق تر از سایر راهبردها بوده است. پیروان جهانی شدن نیز امروزه بر همین دیدگاه پای می فشارند و تجارت آزاد را راهی مناسب برای توسعه کشورها می دانند.
  در سویی دیگر و در بسیاری از کشور را نیز دولت ها در راستای هاش خودبسندگی اقتصادی سیاست، معما و تدابیری را به کار برده اند که راه را بر واردات بسته و مبادلات خارجی را محدود ساخته است. از این دیدگاه برخی سیاستمداران تجارت آزاد را با قدرت سیاسی و استقلال اقتصادی کشورها ناهمسو دانسته اند.
  برخی از موانع تجاری مانند دریافت عوارض یا تعرفه گمرکی که هنوز هم در راه جم مبادلات خارجی وجود دارد در دهه های گذشته بوسیله دولت ها ایجاد شده اند. در متون تجارت بین الملل به این گونه روش ها و رفتارها سیاست درهای بسته به نیمه بسته و گرایش جایگزینی واردات می گویند. کشورهای اروپای شرقی پس از برپایی نظام اقتصاد سوسیالیستی در نیمه اول قرن بیستم عموما از این الگوها و باست های پیروی نموده و ارتباطات بازرگانی خود را با جهان خارج کاهش دادند. این رویکرد هم چنین بوسیله گروهی از کشورهای در حال توسعه مانند هند، پاکستان و چند کشور دیگر آفریقایی و آسیایی در دهه های گذشته به کار رفته است. البته در این کشورها پس از فروپاشی بلوک سوسیالیست و به موازات تحولات مربوط به جهانی شدن به تدریج به تجارت آزاد روی آورده اند.

  شما هم در باره این کتاب نظر بدهید

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
      بد           خوب
  کد امنیتی

  کتاب های مرتبط - برای یافتن کتاب های مرتبط بیشتر از جستجوی سایت استفاده نمایید.

  اقتصاد بین الملل (1)

  کتاب بازرگانی بین الملل

  اقتصاد بین الملل (1)

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره اقتصاد بین الملل (1) بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  3,100تومان

  اصول و مبانی روابط بین المللی

  کتاب بازرگانی بین الملل

  اصول و مبانی روابط بین المللی

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره اصول و مبانی روابط بین المللی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  10,000تومان

  انگلیسی برا دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی

  کتاب بازرگانی بین الملل

  انگلیسی برا دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره انگلیسی برا دانشجویان رشته مدیریت بازرگانی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  4,000تومان

  حقوق بازرگانی

  کتاب بازرگانی بین الملل

  حقوق بازرگانی

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره حقوق بازرگانی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  6,000تومان

  کتاب بازرگانی بین الملل

  کتاب بازرگانی بین الملل

  کتاب بازرگانی بین الملل

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب بازرگانی بین الملل بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  3,500تومان

  اقتصاد بین الملل 2

  کتاب بازرگانی بین الملل

  اقتصاد بین الملل 2

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره اقتصاد بین الملل 2 بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  25,000تومان

  اصول تنظیم قراردادها برگ بررسی(چک لیست)انواع قراردادهای بین المللی و داخلی

  کتاب بازرگانی بین الملل

  اصول تنظیم قراردادها برگ بررسی(چک لیست)انواع قراردادهای بین المللی و داخلی

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره اصول تنظیم قراردادها برگ بررسی(چک لیست)انواع قراردادهای بین المللی و داخلی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  16,000تومان

  مجموعه مدیریت بازرگانی و راهبردی(جلد اول)کتاب جامع دکتری

  کتاب بازرگانی بین الملل

  مجموعه مدیریت بازرگانی و راهبردی(جلد اول)کتاب جامع دکتری

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره مجموعه مدیریت بازرگانی و راهبردی(جلد اول)کتاب جامع دکتری بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  105,000تومان

  مجموعه مدیریت بازرگانی و راهبردی(جلد دوم) کتاب جامع دکتری

  کتاب بازرگانی بین الملل

  مجموعه مدیریت بازرگانی و راهبردی(جلد دوم) کتاب جامع دکتری

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره مجموعه مدیریت بازرگانی و راهبردی(جلد دوم) کتاب جامع دکتری بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  100,000تومان


  کتاب بازرگانی بین الملل

  برچسب های مرتبط با این کتاب: کتاب بازرگانی بین الملل, محمد حقیقی, دانشگاه تهران, دیدگاه ها و نظریات بازرگانی بین الملل, جنبه های سیاسی و نقش دولت ها در تجارت بین الملل, پیدایش تشکل های اقتصادی در جهان, استراتژی های بازرگانی در عرصه جهانی, مدیریت تولید و عملیات در قلمرو جهانی, نظام پولی و مالی بین الملل, بازار ارز و عملیات ارزی, تراز پرداخت های خارجی, ورود موسسات بازرگانی به بازار های بین الملل, روش های پرداخت در بازرگانی بین الملل, بانکداری الکترونیک در بازرگانی بین الملل