خانهدرباره ماتماس با ماناشرانحساب کاربری تمام محصولات

کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی خرید کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی ، بهنام ملکی ، جهاد دانشگاهی

 • خرید کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی ، بهنام ملکی  ، جهاد دانشگاهی

کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

 • با ویرایش و اضافات
 • لطفا از مرورگرهای کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید  بی تردید یکی از مسئولیت های مهم مراکز تولید علم، در کنار کار تعلیم و تربیت، نشر آثار علمی است. دانشکده علوم اقتصادی تهران با همکاری جهاد دانشگاهی، برای ارتقای سطح علمی دانشجویان، کارآفرینان و تنویر افکار تصمیم گیران، به چاپ کتاب «توسعه اقتصادی و برنامه ریزی» اقدام کرده است، با این امید که با استمرار فعالیت های انتشاراتی، بتواند گامی در راه رشد و بالندگی فرهنگی بردارد.

  به باور مؤلف کتاب، مبانی فکری صحیح پیشنیاز دسترسی به اهداف برنامه ریزی توسعه اقتصادی است. فقدان تئوری هدفمندسازی منابع جهت دستیابی به خلق مزیت نسبی در بخشهای مدرن، اولویت دار و پیشتاز اقتصادی حلقه مفقوده آموزشهای رایج و برنامه های توسعه به شمار می رود. برابر یافته های کتاب، تمرکز سرمایه های مادی و انسانی در فن آوریهای برتر نظیر نانو و بیوتکنولوژی، فن آوری اطلاعات و هسته ای ، نواوری، خدمات نوین پزشکی، تولید علم، اختراعات و... تنها گزینه برون رفت از مدارهای توسعه نیافتگی محسوب می شود. در مجموعه حاضر سعی شده پس از بررسی دیدگاههای سنتی توسعه افقهای جدیدی در اختیار تصمیم سازان قرار گیرد.

  توسعه اقتصادی مهمترین مساله فراروی بشر حاضر است. ناکارآمدی عوامل داخلی و دخالت های خارجی، مبانی تشکیل دهنده فساد، فقر و توسعه نیافتگی به شمار می روند، در قرن بیست و یکم، توسعه نیافتگی بزرگترین بحران بخش عظیمی از ممالک عقب مانده جهان می باشد. با وجود این که فرصت های بسیاری در نتیجه انقلاب های علمی و تکنولوژیکی در قرن بیستم به وجود آمده است، اما هنوز یک میلیارد نفر از جمعیت ۶ / ۹ میلیاردی روی زمین، با گرسنگی مزمن و فقر مطلق زندگی می کنند. حدود ۸۰ درصد از درآمد جهان و همچنین بخش عمده اختراعات، صادرات مدرن و فن آوری های برتر در انحصار چند کشور پیشرفته قرار دارد. به گزارش سازمان ملل، دارایی سه نفر از ثروتمندترین افراد جهان از مجموع تولید ناخالص ملی ۴۸ کشور فقیر دنیا بیشتر است. این گزارش که بر عواقب ویرانگر شکاف روز افزون بین فقرا و ثروتمندان در جهان تأکید می کند، می افزاید که ۸۶ درصد کالاها و خدمات جهان فقط توسط ۲۰ درصد مردم دنیا مصرف می شود و این درحالیست که فقرای جهان کمترین سهم مصرف را دارند و بیش از همه از آلودگی هوای کارخانه ها، مرغداری ها، مراکز دفع زباله و غیره صدمه می بینند. در کشورهای در حال توسعه از هر یکصد هزار مادر هنگام زایمان ۴۵۰ نفر می میرند این نسبت در کشورهای برخوردار ۷ است و نسبت کودکانی که هنگام تولد می میرند ۵۹ در برابر ۶ است. (همان ۲۰۰۷) برابر آمارهای رسمی سال ۲۰۰۵ کمتر از یک درصد تجارت جهانی و پس انداز داخلی مربوط به ۲۰ درصد از فقیر ترین مردم جهان می باشد همه واقعیت ها بیانگر آن است که تبعیض و نابرابری ها بسیار عمیق است. این عدم تناسب، فاجعه عظیمی را در برابر اقتصاددانان قرار داده است.

  انتخاب مسیر درست توسعه کاری مشکل و پیچیده است، اما در انجام آن نباید مأیوس شد. در نیم قرن گذشته چین و برخی از کشورهای عقب مانده جهان توانستند به مرحله قابل توجهی از پیشرفت اقتصادی و اجتماعی دست یابند. معدودی از این کشورها دستاوردهای قابل توجهی در زمینه های اقتصادی، بهداشتی و آموزشی کسب کرده اند، به طوری که در برخی از کشورها در آمد ملی سرانه افزایش چشمگیری یافته است.ارتقاء سطح تکنولوژی و نرخ رشدی که در تاریخ بشری کم سابقه بوده است. بنابراین توسعه سریع و مستمر خیال و آرزویی دست نیافتنی نیست. با وجود این، بسیاری از کشورها نسبت به تجهیز، هدایت و سازماندهی امکانات خود ضعیف عمل کرده اند و حتی در برخی از آنها شاخص های زندگی در طول نیم قرن گذشته کاهش داشته است. به همین سبب است که فقر علمی، گرسنگی، گردش نادرست اطلاعات، فساد و تبعیض همچنان به عنوان مسئله و مشکلی لاینحل باقی مانده و هنوز ثمرات پیشرفت های علمی و فنی بشر در دهه های اخیر به میلیون ها نفر از افراد نیازمند نرسیده است. در این میان، سؤالات متعددی در مباحث توسعه قابل طرح می باشد: چرا تجارت و مبادله بین کشورها این قدر با یکدیگر نابرابر است؟ کشورهای در حال توسعه چه اقداماتی را ضرورت دارد انجام دهند تا سطح دانش فنی ساخت و کارایی تولیدشان بهره وری) به سرعت افزایش یابد؟ جامعه بین المللی برای امحاء فقر، نابرابری و تسریع توسعه چه می تواند انجام دهد؟ وظایف هیأت حاکمه چیست؟ آیا نظام وارداتی آموزش رایج اقتصاد، راهگشای توسعه است؟ پیامدهای زیانبار هضم شدن در بازار جهانی یا سیاست خودکفائی مطلق چه خواهد بود؟ آگاهی مردم، اقتصاددانان و دولتمردان از راهبرد خلق مزیت در حوزه تولیدات استراتژیک، مدرن، پویا و پیشتاز تا چه حد می باشد؟ پرسش هایی از این قبیل رو به افزایش است. از آنجائی که برخی پیش بینی ها بیانگر آن است که طی ۲۵ سال اینده بخش عمده افزایش در تعداد نیروی کار جهان به خاطر زاد و ولدبیشتر در جوامع توسعه نیافته خواهد بود، بنابراین حیاتی ترین مسئله پیش روی این کشورها دستیابی به توسعه و اشتغال پایدار می باشد.

  توسعه در مفهوم وسیع آن یعنی قرار گرفتن در تقسیم کار برابر جهانی، بهبود در بهره وری و بازده نیروی انسانی و فن آوری، ارتقاء سطح زندگی در همه ابعاد آن یعنی آموزش بهتر، عدالت اقتصادی - اجتماعی و حذف امتیازات ناروا، آزادی بیشتر انتخاب فردی و زندگی غنی تر فرهنگی

  عوامل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی همراه با عوامل اقتصادی بر فرایند توسعه مؤثر می باشند. به عبارت دیگر، تنها راه حل توسعه اقتصادی ایجاد رقت قلب در رفتار مردم و دولتمردان کشورهای پیشرفته نیست، بلکه دگرگونی های عمیق علمی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی داخلی در همه جهان لازم است. البته با تلاش پیگیر و همه جانبه ملتهای بیدار جهان سوم. آنچنان که خداوند در قرآن می فرمایند: سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهند، مگر آنکه خودشان بخواهند (قرآن کریم رعد آیه ۱۱).


  شما هم در باره این کتاب نظر بدهید

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
      بد           خوب
  کد امنیتی

  کتاب های مرتبط - برای یافتن کتاب های مرتبط بیشتر از جستجوی سایت استفاده نمایید.

  اقتصاد بین الملل (1)

  کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

  اقتصاد بین الملل (1)

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره اقتصاد بین الملل (1) بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  3,100تومان

  ارزیابی اقتصادی طرحها(اقتصاد مهندسی)

  کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

  ارزیابی اقتصادی طرحها(اقتصاد مهندسی)

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره ارزیابی اقتصادی طرحها(اقتصاد مهندسی) بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  9,500تومان

  ابعاد اساسی در اخلاق و اقتصاد

  کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

  ابعاد اساسی در اخلاق و اقتصاد

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره ابعاد اساسی در اخلاق و اقتصاد بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  10,500تومان

  توسعه اقتصادی:مفاهیم مبانی نظری نهاد گرایی و روش شناسی

  کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

  توسعه اقتصادی:مفاهیم مبانی نظری نهاد گرایی و روش شناسی

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره توسعه اقتصادی:مفاهیم مبانی نظری نهاد گرایی و روش شناسی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  14,000تومان

  اقتصاد ایران در تنگنای توسعه

  کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

  اقتصاد ایران در تنگنای توسعه

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره اقتصاد ایران در تنگنای توسعه بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  19,800تومان

  کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

  کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

  کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  17,500تومان

  کتاب مبانی توسعه اقتصادی

  کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

  کتاب مبانی توسعه اقتصادی

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب مبانی توسعه اقتصادی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  29,000تومان


  کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی

  برچسب های مرتبط با این کتاب: کتاب توسعه اقتصادی و برنامه ریزی, بهنام ملکی, جهاد دانشگاهی, تبیین مفاهیم, مشخصات کشورهای توسعه نیافته, تئوری رشد, توزیع درآمد, جمعیت, عوامل تولید, تجارت توسعه اقتصادی, راهکارهای توسعه اقتصادی