خانهدرباره ماتماس با ماناشرانحساب کاربری تمام محصولات

کتاب زمین شناسی مهندسی خرید کتاب زمین شناسی مهندسی ، محمد حسین قبادی ، دانشگاه چمران

 • خرید کتاب زمین شناسی مهندسی ، محمد حسین قبادی  ، دانشگاه چمران

کتاب زمین شناسی مهندسی

 • (ویژه دانشجویان عمران)
 • لطفا از مرورگرهای کروم یا فایرفاکس استفاده نمایید  رشته ژئوتکنیک یا زمین فنی متشکل از سه گرایش مجزا و در عین حال مرتبط به یکدیگر است و زمین شناسی مهندسی یکی از این گرایشها به شمار آمده و مکانیک خاک و مکانیک سنگ دو گرایش دیگر آن هستند. گروهی از مهندسان عمران در تعریف، رشته ژئوتکنیک را به گرایش خاک و پی محدود می کنند که تعریف جامعی نیست زیرا زمین از خاک و سنگ تشکیل شده و زمین شناسی مهندسی اصول زمین شناسی را برای شناخت ویژگیهای فنی زمین در اختیار متخصصان سنگ و خاک قرار می دهد. متخصصان مکانیک خاک و مکانیک سنگ با انجام آزمایشها روی نمونه های خاک و سنگ در آزمایشگاه و در صحرا خصوصیات فیزیکی و رفتاری آنها را در برابر بارهای وارد مطالعه کرده و تجزیه و تحلیل می کنند. بنابراین مجموعه خصوصیات زمین شناسی مهندسی مکانیک خاک و مکانیک سنگ معرف ویژگیهای فنی زمین برای طراحی بهینه سازه های متمرکز و خطی محسوب می گردد.
  بر اساس سوابق موجود ایجاد رشته ژئوتکنیک مستقیما با نتیجه شکست تعدادی از پروژه های ساختمانی و مشکلات بوجود آمده در احداث بناهای فنی مرتبط بوده است. با تخریب شماری از سازه های آبی و توقف های طولانی در حین اجرای پروژه های ساختمانی به این رشته توجه بیشتری معطوف گردیده است.
  براین اساس زمین شناسی که ابتدا به صورت محض مطرح بود، به تدریج با توجه به نیاز بیشتر جهت آگاهی از شرایط زمین شناسی محل ، به گونه کاربردی بکار گرفته شد و اصطلاح زمین شناسی کاربردی متداول گردید. به کارگیری اطلاعات زمین شناسی و شناخت بهتر شرایط زمین قبل از طراحی و اجرا با توجه به کاهش مشکلات و صرفه جویی در هزینه ها سبب شد تا زمین شناسی کاربردی به زمین شناسی مهندسی تبدیل گردد.
  چنین مسائلی در ارتباط با علوم مکانیک خاک و سنگ هم مطرح شد و در بسیاری از پروژه های عمرانی خسارت ناشی از عدم انجام یا کافی نبودن آزمایشها گریبان گیر مسئولان طرح گردید. کج شدن برج معروف پیزا در ایتالیا نمونه ای مشحض از بی توجهی به شرایط زمین شناسی و عدم انجام آزمایشهای کافی در زمینه مکانیک خاک بوده است.
  نامناسب بودن بسیاری از پی های سنگی و بالا رفتن هزینه ها در انجام حفاری زیرزمینی و خساراتهای وارد در معادن روباز و نیز مشکلات بوجود آمده در محل سدهای بتنی نمونه هایی از عدم توجه به موضوع مطالعات مکانیک سنگ در سازه های مختلف به شمار می روند. رفته رفته با توجه به اهمیت موضوعات یاد شده مسئله آموزش درسهای زمین شناسی مهندسی مکانیک خاک و مکانیک سنگ در دانشگاهها به صورت درسهای مستقل مطرح گردید. هم اکنون درسهای مکانیک خاک، زمین شناسی مهندسی برای رشته عمران در برنامه دوره کارشناسی به عنوان دروس اصلی گنجانده شده و دروس مبانی زمین شناسی مهندسی به عنوان درس تخصصی و دروس مکانیک خاک و مکانیک سنگ نیز به صورت اختیاری در برنامه کارشناسی زمین شناسی ارائه می گردد. سعی بر این است تا با ارائه دروس یاد شده ارتباط بین زمین شناسان و مهندسان عمران به طور مناسبی برقرار گردد تا هر گروه ضمن استفاده از توانایی تخصصی خود با تبادل اطلاعات لازم و تلفیق مسائل تفسیری و محاسباتی در اجرای امور مربوط توفیق بیشتری داشته باشد. در این میان زمین شناسان با گرایش مهندسی برای ارتباط دادن مسائل زمین شناسی با موضوعات مهندسی وظیفه سنگینی را عهده دار هستند. زمین شناس مهندس باید با توجه به تاریخچه زمین شناسی محل و لحاظ کردن شرایط حاکم بر طبیعت با همکاری مهندسان عمران نوع سازه و رفتاری را که در آینده نشان خواهد داد مطالعه کرده،| مسائل و مشکلات پروژه را به کمترین حد پایین آورد. به بیان دیگر واقعیت نگری و پیش بینی احتمالات به عهده زمین شناسان مهندس است. این افراد در واقع می کوشند مسائل نظری را به صورت کاربردی تهیه و در اختیار طراحان پروژه قرار دهند. پروژه های مختلفی که در اجرای آنها زمین شناسی مهندسی نقش اساسی دارد عبارتند از انتخاب مسیر مناسب برای بزرگراهها که به کمک دانش زمین شناسی صورت می گیرد، چه مهندسان راه سازی با حذف نقاط حادثه خیز از نظر ریزش و نشست، می توانند اقتصادی ترین مسیر را انتخاب کنند. .
  انتخاب پی های خاکی و سنگی مناسب با توجه به طبیعت متغیر زمین با نظر زمین شناسان انتخاب می شود. طراحی پی بر اساس حفاری تعدادی گمانه به منظور شناخت شرایط پی بدون ارزیابی وضعیت زمین شناسی محل نمی تواند مورد قبول واقع شود.
  تنوع زیادی در روشهای اکتشاف جهت پروژه های تونل بری، سدسازی و کارهای معدنی وجود دارد که حضور زمین شناس را برای انتخاب بهترین روش اکتشاف الزامی می کند. روش انتخاب شده باید از نظر اقتصادی، پیشرفت و اجرای صحیح کار و نیز برای بهره برداری بهینه جوابگو باشد. خسارتهای ناشی از ریزش تونلها و استخراج معادن روباز هر ساله ارقام قابل ملاحظه ای را تشکیل می دهد.
  صرف نظر از انتخاب محل مناسب برای پروژه، مصالح مرغوب برای ساختمان باید توسط زمین شناس انتخاب و در دسترس قرار گیرد. اطلاعات زمین شناسی مهندسی در مورد کیفیت و کمیت مصالح و انتخاب محل منابع قرضه (سنگ، شن و ماسه، رس و سیلت) مناسب باید مد نظر قرار بگیرد.
  با توجه به دخالت عوامل زمین شناسی در ناپایداری شیبهای سنگی و خاکی مانند نوع سنگ و خاک دارای کانی های رسی تورم زا، شیب و امتداد لایه ها و هوازدگی، بررسیهای زمین شناسی مهندسی به عنوان پایه در مطالعات پایداری شیبها جایگاه خاصی دارد.
  پیش بینی رفتار سنگ و خاک در حین اجرای طرحهای عمرانی و نیز در مرحله بهره برداری و نگاهداری نیاز به همکاری زمین شناسان مهندس دارد.

  شما هم در باره این کتاب نظر بدهید

  توجه: HTML ترجمه نمی شود!
      بد           خوب
  کد امنیتی

  کتاب های مرتبط - برای یافتن کتاب های مرتبط بیشتر از جستجوی سایت استفاده نمایید.

  زمین شناسی برای جغرافیا

  کتاب زمین شناسی مهندسی

  زمین شناسی برای جغرافیا

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره زمین شناسی برای جغرافیا بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  5,500تومان

  انگلیسی برای دانشجویان رشته زمین شناسی

  کتاب زمین شناسی مهندسی

  انگلیسی برای دانشجویان رشته زمین شناسی

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره انگلیسی برای دانشجویان رشته زمین شناسی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  9,000تومان

  کتاب زمین شناسی مهندسی پیشرفته

  کتاب زمین شناسی مهندسی

  کتاب زمین شناسی مهندسی پیشرفته

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب زمین شناسی مهندسی پیشرفته بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  44,000تومان

  کتاب زمین شناسی مهندسی

  کتاب زمین شناسی مهندسی

  کتاب زمین شناسی مهندسی

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب زمین شناسی مهندسی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  12,000تومان

  کتاب مبانی دگر شکلی در زمین ساخت

  کتاب زمین شناسی مهندسی

  کتاب مبانی دگر شکلی در زمین ساخت

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب مبانی دگر شکلی در زمین ساخت بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  54,000تومان

  کتاب اثر ساختگاه بر رفتار لرزه ای زمین و سازه های ژئوتکنیکی

  کتاب زمین شناسی مهندسی

  کتاب اثر ساختگاه بر رفتار لرزه ای زمین و سازه های ژئوتکنیکی

  جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب اثر ساختگاه بر رفتار لرزه ای زمین و سازه های ژئوتکنیکی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


  75,000تومان


  کتاب زمین شناسی مهندسی

  برچسب های مرتبط با این کتاب: کتاب زمین شناسی مهندسی, محمد حسین قبادی, دانشگاه شهید چمران اهواز, آشنایی با زمین شناسی, کانی شناسی, سنگ شناسی, زمین شناسی ساختمانی, زمین شناسی مهندسی لرزه ای, خاکها, آبهای سطحی, آبهای زیرزمینی