صفحه اصلیارتباط با مادرباره ما

کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم خرید کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم ، مهدی صبوری پور ، میزان

  • خرید کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم ، مهدی صبوری پور   ، میزان

کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم

لطفا از مرورگرهای کروم یا فایرفاکس استفاده نماییدعلم جرم‌شناسی، علیرغم آنکه در مقایسه با بسیاری از علوم دیگر، دانشی نسبتاً نوپا است اما آکنده از نظریه‌‌هایی است که برای تبیین علت ارتکاب جرم ارائه شده‌اند و هر کدام از ظنّ خود، علتی را برای جرم برشمرده‌اند. تنوع این نظریه‌ها بسیار زیاد است و از تأکید بر شکل جمجمه تا توارث و از نحوه تربیت خانوادگی تا سرخوردگی اجتماعی را در بر می‌گیرند. اما در پس این گوناگونی، رشته استواری را می‌توان دید که تمامی این نظریه‌ها و دیدگاه‌های مختلف را به یکدیگر پیوند می‌دهد و آن، نگرش افتراقی به بزهکار است. رویکرد غالب در این نظریه‌ها آن است که «بزهکار» فردی متفاوت از دیگران است و یا حداقل آنکه «بزهکاری» رفتاری متفاوت از سایر رفتارهای انسان است. هر کدام از این نظریه‌ها، وجهی از این تفاوت را دستمایه تحلیل خود قرار داده و به عنوان عامل اصلی جرم معرفی کرده‌اند: تفاوت در ساختار کروموزم‌ها، خصیصه غالب معاشرت‌ها، نوع زیست‌بومی که فرد در آن زندگی می‌کند، میزان درآمد، وابستگی‌های اجتماعی فرد، محیط خانوادگی، سطح آموزش و بسیاری امور دیگر، تفاوت‌هایی هستند که ارائه‌کنندگان نظریه‌های مختلف علّت‌شناسی جرم، بین بزهکار و سایر افراد قائل شده و آنها را به عنوان علّتی برای ارتکاب جرم معرفی کرده‌اند. به این ترتیب و از دید این نظریه‌ها، هنگامی که انسان رفتارهای غیرمجرمانه انجام می‌دهد، کار می‌کند، ازدواج می‌کند، با دوستان خود معاشرت می‌کند و یا تحصیل می‌کند، در حالت «نرمال» قرار دارد. اما هنگامی که رفتاری واجد وصف مجرمانه از وی سر می‌زند، از این حالت نرمال خارج شده است و لازم است که از تحلیلی متفاوت از آنچه که برای تبیین رفتارهای غیرمجرمانه به کار گرفته می‌شود، برای توضیح علت این رفتار مجرمانه وی استفاده شود.
کتاب‌های جرم‌شناسی نظری، گران از بار این نظریه‌ها است؛ به طوری که خواننده گمان می‌کند که تنها رویکردی که از سپیده‌دم علم جرم‌شناسی وجود داشته و به نظر می‌رسد که تا ازل نیز باقی خواهد ماند، همین نگرش افتراقی است. اما واقعیت چیز دیگری است. در نقطه مقابل این رویکرد افتراقی، گرایشی وجود دارد که معتقد است که نه بزهکار فردی متفاوت از دیگران است و نه بزهکاری، تابع سازوکاری متفاوت از رفتارهای غیرمجرمانه است: انسان‌ها مرتکب جرم می‌شوند، به همان دلیل که تحصیلات خود را ادامه می‌دهند، کار می‌کنند، ازدواج می‌کنند و یا شغل خود را تغییر می‌دهند. از این منظر، رفتار مجرمانه، همانند رفتارهای غیرمجرمانه، مبتنی بر عقلانیت و حسابگری انسان و میل او به بهبود وضعیت زندگی خود است. عقل انسان گاهی به وی فرمان ارتکاب جرم می‌دهد، همان طور که گاه دیگر فرمان به رفتاری غیرمجرمانه می‌دهد. به این ترتیب مطابق این دیدگاه، انتخاب جرم متفاوت از سایر انتخاب‌های انسان نیست و مبتنی بر همان انگیزه‌ها و دلایلی است که سایر رفتارهای انسان را توجیه می‌کنند.

شما هم در باره این کتاب نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

کتاب های مرتبط - برای یافتن کتاب های مرتبط بیشتر از جستجوی سایت استفاده نمایید.

انگلیسی برای دانشجویان رشته حقوق جزا و جرم شناسی

کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم

انگلیسی برای دانشجویان رشته حقوق جزا و جرم شناسی

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره انگلیسی برای دانشجویان رشته حقوق جزا و جرم شناسی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


7,500تومان

جرم شناسی نظری

کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم

جرم شناسی نظری

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره جرم شناسی نظری بر روی لینک فوق کلیک نمایید


32,000تومان

تحولات جرم سیاسی

کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم

تحولات جرم سیاسی

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره تحولات جرم سیاسی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


6,500تومان

تناسب جرم و مجازات

کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم

تناسب جرم و مجازات

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره تناسب جرم و مجازات بر روی لینک فوق کلیک نمایید


8,000تومان

 کتاب چند منظوره و کاربردی پیشگیری از جرم پیام نور

کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم

کتاب چند منظوره و کاربردی پیشگیری از جرم پیام نور

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب چند منظوره و کاربردی پیشگیری از جرم پیام نور بر روی لینک فوق کلیک نمایید


13,500تومان

کتاب تضاد در مجازات

کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم

کتاب تضاد در مجازات

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب تضاد در مجازات بر روی لینک فوق کلیک نمایید


60,000تومان


کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم

برچسب های مرتبط با این کتاب: کتاب عقلانیت در ارتکاب جرم, مهدی صبوری پور, میزان, کتاب عقلانیت ارتکاب جرم, کتاب ارتکاب جرم, کتاب ارتکاب جرم صبوری پور, کتاب ارتکاب جرم میزان, کتاب عقلانیت ارتکاب جرم میزان, کتاب درباره ارتکاب جرم