خانهدرباره ماتماس با ماناشرانحساب کاربری تمام محصولات

کتاب بررسی نقش موجودات خیالی در تصویر سازی ایران خرید کتاب بررسی نقش موجودات خیالی در تصویر سازی ایران ، حسین یاوری ، علم استادان

  • خرید کتاب بررسی نقش موجودات خیالی در تصویر سازی ایران ، حسین یاوری    ، علم استادان

کتاب بررسی نقش موجودات خیالی در تصویر سازی ایران

لطفا از مرورگرهای کروم یا فایرفاکس استفاده نماییدبخش قابل توجهی از هنر تصویرگری ایران در طول تاریخ - از مجسمه های گلی و مفرغی، نقوش سفالینه ها و نقش برجسته های حک شده بر صخره ها تا نقاشی های دیواری و تصویرسازی کتارهای بردارنده تصاویر موضوعاتی است که وجود عینی و واقعی ندارند، اما بخش مهمی از فرهنگ، اسطوه . ادبیات ایران را به خود اختصاص داده اند.
این موضوعات، همان چیزی است که اصطلاحا به آنها موجودات خیالی" می گوییم. دسته ای از این موجودات، بر مبنای باور دینی، وجودی حقیقی دارند، اما فاقد صورت مادی و متعین هستند؛ مانند فرشتگان یا شیطان و گروهی دیگر، گرچه وجود واقعی ندارند، اما عرصہ حیاتشان در عالم دیگری است که همان دنیای اسطوره ها و قصه هاست. اینان مظاهر خیر و شر هستند که در طول هزاران سال در اساطیر، افسانه ها و داستان ها، در قالب دیوان، پریان، ... و یا حیوانات خیالی ای همچون اژدها، سیمرغ و .. تجلی یافته اند. هنر ایرانی (به خصوص در تصویرسازی داستانهای منظوم و منثور) بارها این گونه موضوعات و موجودات را تعين و تجسم بخشیده است؛ و نویسندگان کتاب سعی شان بر آن بوده تا این بخش از تصویرسازی ایرانی را بررسی و کنکاش کنند.
عنوان کتاب، "بررسی نقش موجودات خیالی در تصویرسازی ایران است؛ پس جامعیت چنین موضوعی، آنگاه میسر است که موضوع در گستره تاریخی و با توجه به پیشینه فرهنگی آن، بازخوانی و باز کاوی شود. در مجموعه حاضر در
فصل اول به تعاریف پرداخته ایم و نام آن را کلیات نهادهایم
در فصل دوم، به چینش آن دسته از موجودات خیالی که در هنر ایرانی به تصویر درآمده اند، اختصاص یافت؛ و با ارایه مختصری درباره چیستی هرکدام از موجودات و سابقه، مفهوم و جایگاهشان در فرهنگ ایرانی، این فصل به پایان می رسد.
سپس فصول سوم تا پنجم به بررسی بیان تصویری این موجودات در سه دورة "ایران باستان"، "سدههای پس از اسلام" و "دوران معاصر" اختصاص یافت.
در آخرین فصل (فصل ششم)، جمع بندی و نتایج حاصل از پژوهش، تدوین شده؛ و ویژگی های هر دوره و به خصوص کاستی ها و ممیزه های تصویرگری موجودات خیالی در دوره معاصر بازنگری شده است. همچنین نویسندگان، به حد بضاعت خود، راهکارهایی را برای رفع بعضی از این کاستیها ارایه کردهاند.
ا هدف از این نگارش، سعی بر یافتن پاسخی برای پرسش های مطروحه است. پرسش هایی از قبیل پیشینه تصویرگری هر کدام از موجودات خیالی به چه زمانی باز می گردد؟ کدام یک از موجودات خیالی بیشتر و کدام یک کمتر به تصویر درآمده اند؟ دلیل قلت یا عدم تصویرگری بعضی از موجودات خیالی چیست؟ بیان تصویری هر کدام از موضوعات در دوره های مختلف چه تغییری کرده است؟ چه تمهیداتی برای بیان تصویری این موجودات به کار گرفته شده است؟

شما هم در باره این کتاب نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب
کد امنیتی

کتاب های مرتبط - برای یافتن کتاب های مرتبط بیشتر از جستجوی سایت استفاده نمایید.

کتاب تجلی نقوش پرندگان خیالی و موجودات اسطوره ای در هنر دوره ساسانی

کتاب بررسی نقش موجودات خیالی در تصویر سازی ایران

کتاب تجلی نقوش پرندگان خیالی و موجودات اسطوره ای در هنر دوره ساسانی

جهت دیدن اطلاعات بیشتر درباره کتاب تجلی نقوش پرندگان خیالی و موجودات اسطوره ای در هنر دوره ساسانی بر روی لینک فوق کلیک نمایید


20,000تومان


کتاب بررسی نقش موجودات خیالی در تصویر سازی ایران

برچسب های مرتبط با این کتاب: کتاب بررسی نقش موجودات خیالی در تصویر سازی ایران, حسین یاوری, فرزانه سلیمانی نیسیانی, علم استادان, دسته بندی موجودات خیالی, موجودات اساطیری, اهورامزدا, میترا, بررسی تصویرگری